Overslaan en naar de inhoud gaan
|

Poolse fruittelers en verwerkers oneens over lage prijzen voor industrieappels

In Polen is een discussie ontstaan over de oorzaken van de lage prijzen voor industrieappels. Tijdens een televisie-uitzending op 18 oktober gingen Mirosław Maliszewski, voorzitter van de Poolse fruittelersorganisatie Związek Sadowników RP, en Andrzej Gajowniczek, bestuurslid van de Poolse organisatie van sapproducenten KUPS, hierover met elkaar in debat.
Volgens Gajowniczek worden de prijzen van Poolse industrieappels sterk beïnvloed door de internationale markt voor appelsapconcentraat. Vooral Oekraïne, Moldavië en Turkije zouden concentraat tegen lagere prijzen kunnen aanbieden.
Maliszewski bestrijdt dat deze concurrentie de lage telersprijzen volledig verklaart.
Hij wijst erop dat de Poolse appeloogst dit jaar aanzienlijk kleiner is dan vorig jaar, terwijl de prijzen voor industrieappels toch zijn gedaald.
Volgens Maliszewski zijn prijzen van 0,50 tot 0,55 zloty (€ 0,114 tot € 0,126) per kilogram niet te rechtvaardigen.
De vertegenwoordiger van de verwerkende industrie stelt daar tegenover dat de prijzen voor appelsapconcentraat zijn gedaald en dat de verwerkingskosten zijn gestegen.
Ook de rol van internationale verwerkingsconcerns kwam ter sprake. Maliszewski stelt dat bedrijven die zowel in Polen als in Oekraïne productielocaties hebben, invloed kunnen uitoefenen op de prijzen waartegen concentraat tussen vestigingen wordt verhandeld. (Bron: Sad24.pl)
Foto: ChatGPT


De Fruitteeltkrant per post?

Ontvang De Fruitteeltkrant 4 tot 6 keer per jaar GRATIS per post.
(Alleen telers en toeleveringsbedrijven)